Aj keď sa hovorí, že dojčenie je prirodzený spôsob výživa pre vaše bábätko, musíme sa ho najskôr naučiť.

Úspešné dojčenie je výsledkom hlavne trpezlivosti, tréningu.....

Aj keď sa hovorí, že dojčenie je prirodzený spôsob výživa pre vaše  bábätko, musíme sa ho najskôr naučiť. Úspešné dojčenie je výsledkom hlavne trpezlivosti, tréningu, ale aj správnej polohy držania dieťatka. V nasledujúcom článku môžete  nájsť niekoľko tipov ako spríjemniť chvíle kŕmenia pre vás, ale aj vaše dieťatko.

1.V prvom rade je veľmi dôležité, aby ste si určili pravidelný čas

Jedinečnou príležitosťou vytvorenia si pevného vzťahu s bábätkom je práve dojčenie. Pre väčšinu mamičiek pre tento čas potrebuje hlavne pokojné prostredie, preto si nájdite vhodné miesto a čas, ktorý vám najviac vyhovuje. Každá mamička má svoje obľúbené kreslo, alebo stoličku, kde nemôže chýbať dojčenský vankúšik- obyčajný vankúšik na pridržanie dieťatka a stolička pod nohy- pomáha pri úľave namáhanému chrbtu.

 

2.Vyhovujúca poloha je ďalším dôležitým bodom

Každé prvé pokusy dojčenia by mali byť opatrné a hlavne pokojné. Buďte trpezlivá, nečakajte že budete hneď topovať v dojčení po troch dňoch. Neváhajte sa poradiť s skúsenejšou mamičkou, lekárom, alebo odbornou asistentkou.

Natrénujte si a vyskúšajte niektorú z nasledujúcich dojčenských pozícií, pomôžu vám:

 

 

KOLÍSKA- Položte si dieťa tvárou k vám v upriamenom sede na váš pravý bok krížom cez kolená. Ohnite si rameno, podoprite ním hlavičku dieťatka a druhou rukou podoprite chrbátik a zadoček. Hlavičku dieťatka nasmerujte ku svojej hrudi, podoprite si prsník palcom. Bradavkou jemne prejdite dieťatku po tvári, bábätko si ju nahmatá a hor sa do jedla.

 SKRÍŽENÁ KOLÍSKATáto poloha dojčenia dieťatka je podobná, ako tá predchádzajúca. Podoprite hlavičku dieťatka opačnou rukou, umožní vám to pohodlnejšiu manipuláciu s bábätkom pri kŕmení.

 

 

 

 

 

FUTBALISTA- Táto poloha sa nazýva futbalistom kvôli tomu, ako matka drží svoje dieťa pri dojčení. Je to, ako keď si futbalista nesie loptu pod pazuchou. Podobne, ako ten futbalistaJ si svoje bábätko vezmite pod krídlo, rukou podoprite hlavičku a krk a nožičky nechajte nasmerované dozadu. Aby sa vám ruka rýchlo neunavila, podoprite si rameno vankúšom. Poloha futbalistu je výhodná pre mamičky po pôrode cisárskym rezom, mamičkám s veľkými prsníkmi, ako aj mamičkám s dvojičkami, pretože umožňuje kojiť dvojčatá súčasne. Rovnako vyhovuje aj bábätkám, ktoré sa v inej polohe nevedia dostatočne pevne prisať k matkinej bradavke.


 

NA BOKU- Pri tejto polohe matka leží na svojom boku a spodnú ruku má ohnutú. Dieťa leží taktiež na boku, bruškom smeruje k mame, hlavičkou v ohybe matkinej ruky. Pozor nie na chrbátiku!!! Táto pozícia je vhodná v prvých dňoch dojčenia, pomáha dieťatku správne chytiť prsník, avšak je nevýhodná v tom, že je na dieťa zle vidieť. Poloha je vhodná mamičkám po pôrode cisárskym rezom, a pri nočnom dojčení.


 

3. Zľahka sa dotknite spodnej pery dieťatka bradavkou

4. Ďalším krokom sa presvedčte , či je dieťa dostatočne prisaté k bradavkeIdeálne je, ak má dieťatko pri dojčení v ústach približne 2,5cm bradavky s okolím. Tento krok sa nazýva aj uchopenie, kedy si dieťa nedrží bradavku len na perách, ale snaží sa ju dať dostať do pusy, čo spôsobuje podráždenie bradavky. Ak sa dieťatko prisalo, je dôležité dbať na to, aby bábätko voľne dýchalo nosom, môže mu v tom brániť prsník. V takomto prípade ho jemne pritlačte prstami, aby sa vytvorila vzduchová kapsa.

5. Dôležité je, aby ste sa naučili správne ukončiť dojčenie- Ak chcete ukončiť, alebo prerušiť dojčenie, položte ukazovák medzi dolnú a hornú peru dieťatka a následne mu otvorte ústa. Opatrne s dlhými nechtami!

6. Striedanie pozícií- Často sa stáva pri dojčení, že sa bradavky veľmi rýchlo podráždia, alebo vzniknú malé hrudky v prsníku naťahovaním mliečnych žliaz. V takýchto prípadoch sa odporúča jednotlivé polohy dojčenia striedať, poprípade vyskúšať nejaké nové.
Navštívte Milinko-oblecenie.sk u ShopMania   Milinko-oblečenie.sk nájdete na GLAMI.sk